niedziela, 30 grudnia 2012

Ubezpieczenie OC w pigułce


Jeśli posiadasz jeden samochód przez wiele lat to nie masz właściwie problemów z ubezpieczalniami.. Zapewne masz swoją "zaufaną" ubezpieczalnie lub swojego agenta ubezpieczeniowego, który dba o wszystko i co roku daje znać, że już czas płacić.

Jednak jeśli często zmieniasz samochody lub po prostu śledzisz ceny ubezpieczeń, które co roku są inne u innych ubezpieczycieli, a Ty chcesz być w tym najtańszym to zaczynają się schody.Później przychodzą jakieś pisma, umowy, których nie zawierałeś, druczki do przelewu i tak dalej..

U mnie podnosi to ciśnienie, więc postanowiłem się z Wami podzielić kilkoma faktami na temat ubezpieczeń, tym bardziej, że od lutego 2012 weszła nowelizacja ustawy dotyczącej właśnie OC.
Zmiany w ustawie znajdziecie tutaj:

Zmiany w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ustawa sama w sobie zawiera wszystkie informacje, jednak dla przeciętnego użytkownika samochodu jest długa, skomplikowana i mało przejrzysta.. niestety ustawy zwykle takie właśnie są ;)


Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

- Kupiłeś samochód to obojętne czy ma ubezpieczenie jeszcze na miesiąc, czy na prawie rok, bo jeśli nie zaznaczyłeś w umowie, że kupujesz razem z opłaconą polisą OC to sprzedający może iść do swojego ubezpieczyciela i wycofać polisę pozostałą od daty na umowie sprzedaży samochodu, który nabyłeś do końca trwania umowy (i zwykle to robi, ponieważ to dla niego odzyskana kasa). W takiej sytuacji, Ty poniesiesz koszt OC od momentu zakupu samochodu do momentu wypowiedzenia przez Ciebie umowy lub do końca jej trwania.

- Jeśli samochód ma ubezpieczenie zawarte przed lutym 2012 to obowiązują stare przepisy. Czyli masz 30 dni na wypowiedzenie umowy, jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela.

- Samochód ma ubezpieczenie jeszcze na trochę ponad pół roku, to musisz być czujny bo opłata mogła być rozłożona na dwie raty o czym sprzedający nie musiał Cie informować i za chwile przyjdzie do Ciebie pismo o spłatę  drugiej raty (bo sprzedający zgłosił sprzedaż u swojego ubezpieczyciela).

- Według nowych przepisów można wypowiedzieć umowę kiedy się chce, jednak jeśli tego nie zrobisz to ubezpieczenie przedłuża się automatycznie na kolejny rok u danego ubezpieczyciela (to przedłużone też możesz wypowiedzieć). W sytuacji takiego przedłużenia "automatycznego" ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować Cię w ciągu 14 dni od przedłużenia, że takie przedłużenie nastąpiło.

- Po zakupie samochodu musisz być zdecydowany co dalej z OC. Kombinowanie zwykle się nie opłaca. Czyli.. albo zostajesz u danego ubezpieczyciela, albo wypowiadasz od razu i idziesz do swojego. Tak unikniesz wielu nieporozumień, późniejszych odkręcań i nerwów.

- Wypowiedzenie możesz dostarczyć mailem, faxem, pocztą, czy też ustnie u ubezpieczyciela lub agenta (dla pewności tej wersji nie polecam)

- Wypowiedzenie musi zawierać: Twoje dane (imię, nazwisko, pesel, adres), numer polisy którą wypowiadasz, dane ubezpieczyciela, dane pojazdu (najlepiej wszystko z dowodu: Markę, model, pojemność, numer nadwozia), kopię umowy kupna. Musisz je wydrukować (lub napisać ręcznie jeśli wolisz) i podpisać własnoręcznie. Jeśli wysyłasz pocztą to zrób sobie kopię i zachowaj potwierdzenie nadania (na wszelki wypadek).

- Jeśli postanowisz zostać u ubezpieczyciela, który przyszedł razem z Twoim nowym autem, musisz uzbroić się w kopię poprzedniej Twojej polisy (jednej lub więcej). To pozwoli w bezbolesny sposób uwzględnić Twoje aktualne zniżki przy przeliczaniu składki ubezpieczenia dla samochodu, który nabyłeś (kopie poprzednich polis muszą zawierać rubrykę z Twoimi zniżkami). Istnieje system SAS Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dla ubezpieczycieli, w którym można zweryfikować posiadane zniżki, jednak działa on od niedawna i nie zawsze cała Twoja historia ubezpieczeniowa już tam jest co może zafałszować wartość zniżek, które faktycznie posiadasz.

Myślę, że z grubsza to wszystko co powinieneś wiedzieć na temat OC przy zakupie samochodu, żeby uniknąć niespodzianek :)
Przynajmniej dla mnie to wystarcza.

Drogi czytelniku. Jeśli jakieś informacje tutaj zawarte są niepełne, niezrozumiałe lub co gorsza błędne to bardzo proszę o informację na ten temat.

Życzę bezproblemowych ubezpieczeń Waszych samochodów i jak największych zniżek! ;)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza