środa, 27 lutego 2013

Odnawianie starych alufelg ;)

Odnowiona felga aluminiowa stylizowana na OZ Racing
Witam Was! Jak wiadomo, podstawą estetyki w samochodzie jest czystość ale są również inne rzeczy ważne żeby nasze autko wyglądało przyzwoicie :)

Tym razem zajmę się odnowieniem (lub też lepiej nazwę to odświeżeniem) starych felg, w które wyposażone jest niedawno kupione przeze mnie VW Polo 86C z 1992 roku.
Jako, że moje Polo ma być maksymalnie oszczędnościowym projektem, postanowiłem nie kupować nowych kół tylko pozostać przy tych, które posiadam mimo, że na pierwszy rzut oka nie wyglądają atrakcyjnie.

13 calowe, 4,5 cala szerokie, oryginalne felgi Volkswagena:Przedstawione koło pochodzi z zapasu i zrobiłem je na próbę, ale już wszystkie 4 z samochodu również są w ten sposób "odświeżone" :)
W pierwszej kolejności czyścimy felgę (ja zrobiłem całość bez zdejmowania opon). Najlepiej przy myciu samochodu dokładniej się do kół przed taką robotą przyłożyć, bo przy przygotowaniu do malowania będzie dużo mniej czyszczenia. Dokładność czyszczenia zależy już tylko od Was... od tego jak dobry efekt chcecie mieć i ile macie na to czasu. Ja miałem niewiele czasu więc ograniczyłem się do odskrobania lakieru w miejscach, w których odchodził już samoistnie, oczyszczeniu owych miejsc papierem ściernym i odtłuszczeniu całości Nitro i benzyną ekstrakcyjną. Następnie podkład w sprayu i mamy coś takiego:Polecam obkleić taśmą malarską oponę chociaż przy feldze (w zapasie tego nie zrobiłem ale we wszystkich pozostałych tak), ponieważ dużo łatwiej oczyścić oponę po malowaniu :)
Następnie dwie lub trzy warstwy lakieru w zależności czy macie podkład szary czy biały, czy np. czarny... no i jaki kolor kładziecie na końcu. Ja malowałem na biało i 3x trzeba było dla osiągnięcia dobrego krycia. Efekt taki:Poprzedni właściciel Polo kiedy opisywał mi jakie felgi są na aucie zanim jeszcze je widziałem powiedział, ze podobne są do felg OZ... i to też trochę zainspirowało mnie do zrobienia z felgami czegoś jeszcze... taki można powiedzieć żarcik ;)
Przy pomocy inwencji twórczej i plotera powstały emblematy:...i zostały umieszczone w sposób następujący ;)Dla porównania poniżej oryginalna felga OZ Racing :)Musicie przyznać, że efekt jest całkiem przyzwoity ;) Na pewno część z Was nie uzna takiego ruchu ale uważam, że wygląda fajnie przy bardzo niewielkich kosztach no i na pewno lepiej niż stare, brudne, skorodowane i nudne felgi z odłażącym lakierem :P
Tak więc tym, którym się podoba polecam takie działania. Możliwości ograniczone tylko Waszą wyobraźnią :) A efekt może w znacznym stopniu odmienić Wasz stary samochód. Do tego nie bójcie się mieć przy tym poczucia humoru ;)

Miłej zabawy i powodzenia!!

2 komentarze:

  1. Te felgi wyszły ci bombowo. Naprawde ładnie to wyszło. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyszły genialnie i dał bym sie nabrać ze to OZety 😆

    OdpowiedzUsuń